DRA1-MP240D4
Mfr.Part #
DRA1-MP240D4
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 4A 24-280V
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Packaging :
Tube
Max Voltage Rating (AC) :
280V
Published :
2009
Height :
62.2mm
Width :
10.03mm
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
4A
Max Supply Voltage (AC) :
280V
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
DRA
Isolation Voltage :
4kV
Load Current :
4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Throw Configuration :
SPST
Turn On Delay Time :
8.33 ms
Termination :
Screw
Max Output Voltage :
280V
Voltage - Rated AC :
280V
Min Supply Voltage (AC) :
24V
Length :
89.6mm
Relay Type :
Relay
Max Operating Temperature :
80°C
Mounting Type :
DIN Rail
Voltage - Load :
24V~280V
Package / Case :
Module
Depth :
10mm
Termination Style :
Screw Terminal
Output Type :
AC, Zero Cross
Input Current :
2.6mA
Voltage - Input :
3V~32VDC
Mount :
DIN Rail
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
DRA1-MP240D4
Sensata Technologies – Crydom DRA1-MP240D4
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V