DRA-CN024D05
Mfr.Part #
DRA-CN024D05
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Description
SSR RELAY SPST-NO 3.5A 0-24V
Stock
214
In Stock :
214
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Depth :
6.1mm
Relay Type :
Relay
Height :
80mm
Output Type :
DC
Series :
DRACN
Package / Case :
Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
DIN Rail
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Max Surge Current :
9A
Max Output Voltage :
24V
Output Current :
3.5A
Isolation Voltage :
2.5kV
Packaging :
Bulk
Voltage - Input :
3V~12VDC
Input Current :
10mA
Operating Supply Voltage :
24V
Max Supply Voltage (DC) :
24V
Termination Style :
Screw Terminal
Max Voltage Rating (DC) :
24V
Termination :
Screw
Number of Pins :
4
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Load :
0V~24V
Max Output Current :
3.5A
Throw Configuration :
SPST
Width :
6.1mm
Max Operating Temperature :
60°C
Length :
92.6mm
Mount :
DIN Rail
Factory Lead Time :
5 Weeks
Min Supply Voltage (DC) :
0V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
Datasheets
DRA-CN024D05
Sensata Technologies – Crydom DRA-CN024D05
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V