DPG30C300HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPG30C300HB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 300V 15A TO247AD
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Non-rep Pk Forward Current-Max :
230 A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
ECCN Code :
EAR99
Reverse Voltage :
300V
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
3
Width :
5.3 mm
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package Shape :
RECTANGULAR
Mounting Style :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Max Surge Current :
150A
Recovery Time :
35 ns
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-247-3
Base Product Number :
DPG30C300
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Product Type :
Diodes - General Purpose, Power, Switching
Brand :
IXYS
Length :
16.24 mm
Average Rectified Current :
15A
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Published :
2006
Element Configuration :
Common Cathode
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Tradename :
HiPerFRED2
IXYS
Application :
Soft Recovery
Reverse Recovery Time :
35 ns
Height :
21.45 mm
Number of Elements :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 300V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 15A
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
TO-247AD
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
HiPerFRED²™
Peak Reverse Current :
3A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100 V
Output Current-Max :
30 A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
240A
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Radial, Through Hole
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Surface Mount :
No
Forward Voltage :
1V
Number of Phases :
1
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Reverse Recovery Time (trr) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Forward Current :
15mA
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Number of Terminals :
Terminal Position :
Single
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Number of Pins :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V