DPD120050-P13P
Mfr.Part #
DPD120050-P13P
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Height :
40.894mm
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Outputs :
1
Output Current :
500mA
Form :
Wall Mount (Class II)
Polarization :
Positive Center
Output Power :
6W
Connector Type :
PLUG
Approval Agency :
cULus
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
Max Output Current :
500mA
Region Utilized :
North America
Cord Length :
72 1.83m
Polarity :
Positive
Max Power Dissipation :
6W
Size / Dimension :
2.36Lx1.99W x 1.61 H 60.0mmx50.5mmx41.0mm