DPD120030-P6P
Mfr.Part #
DPD120030-P6P
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 3.6W
Size / Dimension :
2.36Lx1.99W x 1.61 H 60.0mmx50.5mmx41.0mm
Output Power :
3.6W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
North America
Number of Outputs :
1
Connector Type :
PLUG
Cord Length :
72 1.83m
Input Type :
Fixed Blade
Output Current :
300mA
Polarity :
Positive
Voltage - Output :
12V
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Input :
120VAC
Max Output Current :
300mA
Input Connector :
NEMA 1-15P
Max Power Dissipation :
4W
Height :
40.894mm