DPD120030-P14P
Mfr.Part #
DPD120030-P14P
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 3.6W
Product Category :
Connector Type :
PLUG
Size / Dimension :
2.36Lx1.99W x 1.61 H 60.0mmx50.5mmx41.0mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Positive
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Max Output Current :
300mA
Input Connector :
NEMA 1-15P
Voltage - Input :
120VAC
Height :
40.894mm
Mount :
Wall
Max Power Dissipation :
4W
Polarization :
Positive Center
Voltage - Output :
12V
Lead Free :
Contains Lead
Applications :
ITE (Commercial)
Power (Watts) :
3.6W