DPD120020-P14P-SZ
Mfr.Part #
DPD120020-P14P-SZ
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 2.4W
Product Category :
Approval Agency :
cULus
Voltage - Input :
120VAC
Power (Watts) :
2.4W
Output Power :
2W
Max Output Current :
200mA
Cord Length :
72 1.83m
Output Current :
200mA
Polarity :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Input Type :
Fixed Blade
Polarization :
Positive Center
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm
Max Power Dissipation :
2W
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
37.084mm
Published :
Connector Type :
PLUG
Mount :
Wall
Input Connector :
NEMA 1-15P
Size / Dimension :
2.15Lx1.67W x 1.46 H 54.6mmx42.5mmx37.0mm
Voltage - Output :
12V