DPD-25-00-B3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPD-25-00-B3
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN D-TYPE RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
175
In Stock :
175
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Pattern :
STAGGERED
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated :
250VAC
Current Rating (Amps) :
3A
Series :
DPD
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Additional Feature :
RoHS Compliant
Gender :
Male to Male
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Contact Style :
RND PIN-SKT
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder
Current Rating :
5A
Number of Positions :
25, 25
Contact Form :
Stamped
Mounting Option 2 :
Threaded
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows :
2, 2
Shell Material :
Steel
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Reference Standard :
UL, CSA
Body Depth :
0.768 inch
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
PBT
Color :
Black
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation :
Insulated
Plating :
Tin, Zinc
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B ; 3 DB B
Number Of PCB Rows :
2+2
Connector Style :
D-Type - Stacked
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
50
Number of Ports :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Datasheets
DPD-25-00-B3
Introducing D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DPD-25-00-B3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~85°C, DPD-25-00-B3 pinout, DPD-25-00-B3 datasheet PDF, DPD-25-00-B3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DPD-25-00-B3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Adam Tech DPD-25-00-B3
DPD-25-00-B3 Overview
DPD-25-00-B3 Features
DPD series
DPD-25-00-B3 Applications
There are a lot of Adam Tech
DPD-25-00-B3 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP