DP83936AVUL-33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DP83936AVUL-33
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
160-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC CTRLR ORIENT NETWORK 160QFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Controllers
Terminal Form :
Gull wing
Width :
28mm
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Boundary Scan :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C
Address Bus Width :
32
Interface :
Parallel
Low Power Mode :
yes
Terminal Position :
QUAD
Number of Serial I/Os :
1
Data Encoding/Decoding Method :
NRZ; BIPH-LEVEL(MANCHESTER)
Number of Pins :
160
Package / Case :
160-BQFP
Standards :
10 Base-T PHY
Number of Terminations :
160
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
3.7mm
Operating Supply Current :
140mA
Function :
Controller
Length :
28mm
Clock Frequency :
33MHz
External Data Bus Width :
32
Base Part Number :
DP83936
Lead Free :
Contains Lead
HTS Code :
Supply Voltage :
5V