DP10-TN-PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DP10-TN-PE
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
RAIL TERM BLK GROUND, 6-20AWG
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Din Rail, Channel
Wire Gauge or Range - mm² :
0.5-16mm²
Number of Positions :
3
Terminal - Width :
10.0mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Fuse Type :
Product Status :
Active
Series :
Voltage - UL :
600V
Features :
Disconnect Type :
Material Flammability Rating :
UL91 V-0
Color :
Green, Yellow
Stripping Length :
18mm
Number of Levels :
1; Grounded
Termination Style :
Push In, Spring
Voltage - IEC :
1000V