DP-241-7-48L
Mfr.Part #
DP-241-7-48L
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Max Output Current :
1.2A
Width :
49.2mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Size / Dimension :
93.70mm Lx49.20mm W
Max Power Dissipation :
56W
Voltage - Secondary (Full Load) :
48V
Termination Style :
Wire Leads
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Output (Max) :
1.2A
Power - Max :
56VA
Series :
Two-4-One™
Weight :
1.7lbs 771.1g
Height Seated (Max) :
57.80mm
Length :
93.7mm
Termination :
Wire Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DP-241-7-48L
Signal Transformer DP-241-7-48L
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V