DNR240PS48-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DNR240PS48-I
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Stock
607
In Stock :
607
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Weight :
1.36kg
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
5A
Min Input Voltage (AC) :
90V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Minimum Load Required :
No
Size / Dimension :
4.38Lx3.27W x 4.92 H 111.3mmx83.0mmx125.0mm
Voltage - Input :
90V~132VAC 180V~264VAC
Min Input Voltage :
90V
Efficiency :
90%
Series :
DNR (240W)
Output Current :
5A
Nominal Output Voltage :
48V
Output Voltage :
48V
Max Input Voltage (AC) :
264V
Mount :
DIN Rail
Power Rating :
240W
Voltage - Isolation :
3kV
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2008
Mounting Type :
DIN Rail
Max Voltage Rating (AC) :
264V
Max Power Dissipation :
240W
Current - Output 1 :
5A
Width :
83mm
Approval Agency :
CE
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Max Output Power :
240W
Factory Lead Time :
3 Weeks
Type :
Enclosed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protections :
OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Output Power :
240W
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Height :
142mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Max Input Voltage :
264V
Datasheets
DNR240PS48-I
XP Power DNR240PS48-I
DNR240PS48-I datasheet pdf and AC DC Converters product details from XP Power stock available at
DNR240PS48-I Description
The DNR240PS48-I is a DNR Series, compact 240W AC-DC power supply with DIN rail mounting for industrial electronics equipment. Compact DIN rail mount AC-DC power supply in the DNR240 series are intended for industrial technology applications and have received approval.
The DC output on 24V models contains a DC OK signal for remote monitoring and an LED On indicator that is adjustable by ±10%. Convection cooling is enabled through ventilation slits in the moulded case, allowing operation at full load up to +60°C.
DNR240PS48-I Features
  • DC Standby Versions
  • Full Power from -40 °C to +60 °C
  • Connector Options
  • 3 Year Warranty
  • Up to 90% Efficiency