DNR10US15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DNR10US15
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Efficiency :
76%
Min Input Voltage :
90V
Max Input Voltage :
264V
Published :
Approval Agency :
CE
Mount :
DIN Rail
Voltage - Isolation :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Power :
10.1W
Height :
88.5mm
Type :
Enclosed
Max Power Dissipation :
10W
Size / Dimension :
4.53Lx0.89W x 3.48 H 115.0mmx22.5mmx88.5mm
Power Rating :
10W
Mounting Type :
DIN Rail
Max Output Current :
670mA
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
Output Current :
670mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Protections :
OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Nominal Output Voltage :
15V
Minimum Load Required :
No
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Output Voltage :
15V
Voltage - Input :
90V~264VAC 120V~375VDC
Max Output Power :
10.05W
Series :
DNR (10W)