DMM2P22K-F
Mfr.Part #
DMM2P22K-F
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Polyester, Metallized
Height :
12mm
Lead Diameter :
600 µm
Size Code :
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
15.0114mm
Tolerance :
±10%
Length :
18mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
Capacitance :
0.22µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
160V
Terminal Pitch :
15mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Width :
7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
EAR99
Datasheets
DMM2P22K-F
Cornell Dubilier Electronics DMM2P22K-F
DMM 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
DMM2P22K-F Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.