DMM1P47K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMM1P47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Width :
6mm
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.709Lx0.236W 18.00mmx6.00mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
18mm
Life (Hours) :
1000 hours
Height :
12mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
600 µm
HTS Code :
Capacitance :
0.47µF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Lead Pitch :
15.0114mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 65
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Terminal Pitch :
15mm
Series :
DMM
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
65V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
DMM1P47K-F
Cornell Dubilier Electronics DMM1P47K-F
DMM 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 65V-AC Polyester, Metallized Through Hole
DMM1P47K-F Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.