DM8W26A-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM8W26A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
157A
Factory Lead Time :
22 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
6600W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Test Voltage :
26V
Polarity :
Unidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Position :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Number of Terminations :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Power Dissipation-Max :
8W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Breakdown Voltage :
30.4V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Power - Peak Pulse :
6600W 6.6kW
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
26V