DM1200UB-10V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM1200UB-10V
Manufacturer
Danisense
Package / Case
Module, Single Pass Through
Datasheet
Download
Description
CURRENT TRANSDUCER 1200A
Manufacturer :
Danisense
Product Category :
Current Sensors
Frequency :
DC~300kHz
Linearity :
±0.0015%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Sensing :
1200A
Polarization :
Bidirectional
Voltage - Supply :
±14.25V~15.75V
Current - Supply (Max) :
141mA
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~65°C TA
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Output :
Ratiometric, Voltage
Series :
DM
Factory Lead Time :
3 Weeks
Sensor Type :
Flux Gate, Closed Loop
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Response Time :
1μs
For Measuring :
AC/DC
Datasheets
DM1200UB-10V
Danisense DM1200UB-10V
DM Series Flux Gate, Closed Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~65°C TA ±14.25V~15.75V DC~300kHz 1200A Linearity-±0.0015%
DM1200UB-10V Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in Module, Single Pass Through packages. These current sensors should supply no more than 141mA current.
DM1200UB-10V Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~65°C TA
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Flux Gate, Closed Loop
Supply Voltage: ±14.25V~15.75V
Frequency: DC~300kHz
Sensing Current: 1200A
Module, Single Pass Through Package
DM1200UB-10V Applications
There are a lot of Danisense A/S
DM1200UB-10V Current Sensors applications.
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Power factor correction
  • Overcurrent protection
  • DC and AC power monitoring
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Leakage Current Sensors
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Overcurrent Detection
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Electrical drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    50A PROGRAMMABLE CURRENT TRANSDU
    CURRENT TRANSDUCER 50A
    CURRENT TRANSDUCER 400A
    CURRENT TRANSDUCER 600A
    CURRENT TRANSDUCER 50A