DLC-L20D-D4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLC-L20D-D4
Manufacturer
Amphenol
Package / Case
16-SOIC Module, Dual Top Ports
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRESSURE 20" H2O DIFF
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
16-SOIC Module, Dual Top Ports
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Pressure :
7.25PSI (50kPa)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Accuracy :
±1%
Series :
DLC
Operating Pressure :
±0.72PSI (±4.98kPa)
Output Type :
I2C
Port Style :
Barbed
Output :
16 b
Port Size :
Male - 0.12 3mm Tube Dual
Pressure Type :
Differential
Applications :
Board Mount
Feature :
Temperature Compensated
Voltage - Supply :
1.8V~3.6V
Termination Style :
Gull wing
Datasheets
DLC-L20D-D4
Amphenol DLC-L20D-D4
DLC Series Differential Pressure Sensor I2C -40°C~85°C ±0.72PSI (±4.98kPa) Barbed ±1% 16 b 1.8V~3.6V Temperature Compensated
DLC-L20D-D4 Overview
This transducer is included in the 16-SOIC Module, Dual Top Ports package for your convenience. Transducers should have their temperature set to -40°C~85°C for reliable operation. When the supply voltage is 1.8V~3.6V, the transducers will operate well.
DLC-L20D-D4 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 16-SOIC Module, Dual Top Ports
Operating Temperature: -40°C~85°C