DK1A1B-L2-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DK1A1B-L2-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Stock
514
In Stock :
514
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Mounting Type :
Through Hole
Contact (AC) Max Rating R Load :
8A@250VAC
Number of Pins :
7
Width :
15mm
Max Current Rating :
8A
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Coil Power :
200mW
Coil Resistance :
720Ohm
Termination Style :
PC Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
20mm
Reference Standard :
CSA; TUV; UL; VDE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Capacity :
2 kW
Coil/Input Supply Type :
DC
Mount :
Through Hole
Release Time :
8ms
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Free :
Lead Free
Physical Dimension :
20mm x 15mm x 10mm
Body Height :
10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Termination :
PC Pin
Relay Action :
LATCHED
Switching Current :
8A
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Published :
2000
Contact Current(DC)-Max :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Seal Rating :
Sealed - Fully
Throw Configuration :
DPST, SPST
Contact (DC) Max Rating R Load :
8A@125VDC
Depth :
15mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage (DC) :
12V
Operate Time :
10ms
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Coil Current :
16.7mA
Coil Voltage :
12VDC
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RELEASE TIME WITHOUT DIODE
Power Consumption :
200mW
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Series :
DK
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Packaging :
Tube
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Contact Current(AC)-Max :
8A
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max