DIV44G15-97SC
Mfr.Part #
DIV44G15-97SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIV44G15-97SC
Circular Connector Assemblies
Size / Dimension :
0.285 L x 0.150 W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Failure Rate :
C (0.01%)
Other Names :
YDIV44G15-97SC0000
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Height - Seated (Max) :
0.125 (3.17mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500 mOhm
Series :
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Manufacturer Size Code :
H
Capacitance :
10μF
Lead Spacing :
Package / Case :
2915 (7338 Metric)
Voltage - Rated :
35V
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Military
Lifetime @ Temp. :
Datasheets
DIV44G15-97SC
Surface Mount Tape & Reel (TR)
DIV44G15-97SC Overview
DIV44G15-97SC Features
Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26 series
DIV44G15-97SC Applications
There are a lot of AGASTAT
DIV44G15-97SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER