DIV44E23-55SA-6139
Mfr.Part #
DIV44E23-55SA-6139
Description
DIV44E23-55SA-6139
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Type :
SIP
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Features :
Open Frame
Operating Temperature :
Termination :
Solder
Pitch - Post :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions :
55
Contact Material - Post :
Brass
Termination Post Length :
0.046 (1.17mm)
Number of Positions or Pins (Grid) :
31 (1 x 31)
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Series :
518
Contact Resistance :
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Surface Mount 55 Positions Solder Gold Bulk
DIV44E23-55SA-6139 Overview
DIV44E23-55SA-6139 Features
518 series
DIV44E23-55SA-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV44E23-55SA-6139 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER