DIV44E23-55PD-6149
Mfr.Part #
DIV44E23-55PD-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
DIV44E23-55PD-6149
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
55
Height - Seated (Max) :
Series :
TTA
Polarization :
Polar
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
Ratings :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
754 mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394 Dia x 0.827 L (10.00mm x 21.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Surface Mount Land Size :
Package / Case :
Axial, Can
Through Hole 55 Positions Bulk
DIV44E23-55PD-6149 Overview
DIV44E23-55PD-6149 Features
TTA series
DIV44E23-55PD-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV44E23-55PD-6149 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER