DIV44E13-98PD-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DIV44E13-98PD-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
DIV44E13-98PD-6139
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CKE
Ripple Current @ High Frequency :
2.772A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.630 Dia (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61.3 mOhm @ 120Hz
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
1.240 (31.50mm)
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.295 (7.50mm)
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
10000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.98A @ 120Hz
Ratings :
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Through Hole 10 Positions Bulk
DIV44E13-98PD-6139 Overview
DIV44E13-98PD-6139 Features
CKE series
DIV44E13-98PD-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV44E13-98PD-6139 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER