DIV43G15-18PB-6149
Mfr.Part #
DIV43G15-18PB-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
DIV43G15-18PB-6149
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
1.5KE
Capacitance @ Frequency :
Packaging :
Bulk
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18.8V
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage - Breakdown (Min) :
20.9V
Series :
TransZorb®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30.6V
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
1.5KE22
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Through Hole Bulk
DIV43G15-18PB-6149 Overview
DIV43G15-18PB-6149 Features
TransZorb® series
DIV43G15-18PB-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV43G15-18PB-6149 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER