DIV43E15-18SC-6149
Mfr.Part #
DIV43E15-18SC-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
DIV43E15-18SC-6149
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Features :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Ratings :
Number of Positions :
18
Capacitance :
0.56μF
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
125V
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
TANTALEX®, 150D
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.185 Dia x 0.474 L (4.70mm x 12.04mm)
Through Hole 18 Positions Tape & Reel (TR)
DIV43E15-18SC-6149 Overview
DIV43E15-18SC-6149 Features
TANTALEX®, 150D series
DIV43E15-18SC-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV43E15-18SC-6149 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER