DIV40E23-55SN
Mfr.Part #
DIV40E23-55SN
Description
RECP ASSY
Circular Connector Assemblies
Mating Retention :
Without
Number of Pins :
55
Shell Base Material :
Stainless Steel
Circuit Application :
Power and Signal
Contacts Preloaded :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
55
Reverse Gender :
No
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Plating Material :
Black Zinc Nickel
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shielded :
yes
Hermetically Sealed :
Connector System :
Wire-to-Panel
Alignment Keyed :
Clocking
Sealable :
yes
Circular Connector Shell Size :
H 23
Wire Size (mm²) :
Shell Type :
Single Hole Mounting Receptacle
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Insulation Material Type :
Thermoset
Wire Size (AWG) :
Datasheets
DIV40E23-55SN
55 Positions
DIV40E23-55SN Overview
55 pins are provided on the device.
DIV40E23-55SN Features
DIV40E23-55SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DIV40E23-55SN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER