DIV40E23-55PN
Mfr.Part #
DIV40E23-55PN
Description
DIV40E23-55PN
Circular Connector Assemblies
Sealable :
yes
Mating Retention :
Without
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
55
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
55
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Wire Size (AWG) :
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Thermoset
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Shell Size :
H 23
Hermetically Sealed :
No
Shielded :
yes
Connector System :
Wire-to-Panel
Number of Power Positions :
Number of Pins :
Shell Base Material :
Stainless Steel
Shell Plating Material :
Black Zinc Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (mm²) :
Polarization Code :
Normal
Shell Type :
Single Hole Mounting Receptacle
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Reverse Gender :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Datasheets
DIV40E23-55PN
55 Positions
DIV40E23-55PN Overview
Devices with 55 pins are available.
DIV40E23-55PN Features
DIV40E23-55PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DIV40E23-55PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER