DIV40E11-05SA-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DIV40E11-05SA-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIV40E11-05SA-6139
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Number of Positions :
5
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
86.6 Ohms
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
RK73G1E
Series :
RK73G-RT
Failure Rate :
5 Positions
DIV40E11-05SA-6139 Overview
DIV40E11-05SA-6139 Features
2 basic kinds of terminations
RK73G-RT series
DIV40E11-05SA-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity
DIV40E11-05SA-6139 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER