DIT4192IPW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DIT4192IPW
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC LINE DRIVER 28TSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Audio Special Purpose
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e4
Output Power :
175mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
1.2mm
Number of Pins :
28
Base Part Number :
DIT4192
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
4.4mm
Thickness :
1mm
Number of Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Pre-Amplifier, Professional Audio
Number of Terminations :
28
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Current :
30mA
Consumer IC Type :
CONSUMER CIRCUIT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
117.508773mg
Specifications :
Differential Output
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Gold
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Function :
LINE DRIVER
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.65mm
Interface :
SPI
Length :
9.7mm
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
DIT4192IPW
Introducing Audio Special Purpose Texas Instruments DIT4192IPW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:DIT4192, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), DIT4192IPW pinout, DIT4192IPW datasheet PDF, DIT4192IPW amp .Beyond Audio Special Purpose Texas Instruments DIT4192IPW ,we also offer DRV134UA, WM8804GEDS/RV, ZL38051LDF1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments DIT4192IPW
Audio Special Purpose Texas Instruments DIT4192IPW Overview
DIT4192IPW Features
  • Supports Enhanced Audio Data Rates: Capable of handling up to 192 kHz of sample rate, making it suitable for high-definition audio applications.