DGH256Q2R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DGH256Q2R7
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR 25F -10% +30% 2.7V TH
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Voltage - Rated :
2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Published :
2017
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 65°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
-10% +30%
Series :
DGH
Capacitance :
25F
Datasheets
DGH256Q2R7
Cornell Dubilier Electronics DGH256Q2R7
DGH Radial Can EDLC Supercapacitor 0.630Dia 16.00mm -10% +30% 25F 2.7V