DG201ADJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DG201ADJ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Off-state Isolation-Nom :
70 dB
Number of Channels :
1
Base Part Number :
DG201A
Number of Functions :
4
Pin Count :
16
Neg Supply Voltage-Max (Vsup) :
-18V
Switch Circuit :
SPST - NC
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
1:1
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PDIP-T16
Supply Voltage :
15V
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
600ns, 450ns
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
5nA
Length :
19.175mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
5pF 5pF
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Crosstalk :
-90dB @ 100kHz
Switch-on Time-Max :
600ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply, Dual (V±) :
±4.5V~18V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
On-State Resistance (Max) :
200Ohm
Width :
7.62mm
JESD-609 Code :
e3
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Surface Mount :
No
Charge Injection :
20pC
Number of Circuits :
4
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
16
Datasheets
DG201ADJ
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. DG201ADJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Base Part Number:DG201A, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:16, DG201ADJ pinout, DG201ADJ datasheet PDF, DG201ADJ amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. DG201ADJ ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.