DFL15005S-E3/77
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFL15005S-E3/77
Manufacturer
Vishay
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Width :
6.5mm
Diode Element Material :
SILICON
Output Current-Max :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400μA @ 30V
Number of Elements :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
4
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1.5A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
8.51mm
Published :
Max Reverse Leakage Current :
5μA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Height :
3.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Max Surge Current :
50A
Number of Phases :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
5μA
Diode Type :
Single Phase
Datasheets
DFL15005S-E3/77
Vishay DFL15005S-E3/77
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C~150°C TJ 400μA @ 30V 1.1V @ 1.5A 4-Termination 1-Phase 4-SMD, Gull Wing Tape & Reel (TR)
DFL15005S-E3/77 Overview
The number of pins is 4.A 4-SMD, Gull Wing package electronic component is basically a type of electronic component.The reverse leakage current must be monitored and should not exceed 0 volts.Mounting method of the device is Surface Mount.Keeping the temperature at -55°C~150°C TJ ensures normal operation.Its maximum output voltage is 1.5A.Current surges should be monitored and not exceeded.Powering this device requires a peak reverse voltage of 5μA.
DFL15005S-E3/77 Features
4 pin count
4-SMD, Gull Wing package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 1.5A
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
DFL15005S-E3/77 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
DFL15005S-E3/77 applications of bridge rectifiers.
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A