DFE252010P-1R2M=P2
Mfr.Part #
DFE252010P-1R2M=P2
Description
FIXED IND 1.2UH 3.2A 68 MOHM SMD
Stock
788
In Stock :
788
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Material - Core :
Iron Powder
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
yes
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
DFE252010P
Test Frequency :
1MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
68mOhm Max
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Inductance :
1.2μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
HTS Code :
Max DC Current :
2.4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Alloy, Wirewound
Current Rating :
3.2A
Depth :
2mm