DFE252010P-1R0M=P2
Mfr.Part #
DFE252010P-1R0M=P2
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 3.8A 54 MOHM SMD
Fixed Inductors
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Test Frequency :
1MHz
Material - Core :
Iron Powder
Number of Functions :
1
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
54mOhm Max
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
DFE252010P
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
2.7A
Current Rating :
3.8A
Composition :
Metal Alloy, Wirewound
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
1μH