DFE201612E-1R5M=P2
Mfr.Part #
DFE201612E-1R5M=P2
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 1.5UH 2.3A 72 OHM SMD
Fixed Inductors
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Rated Current-Max :
2.3A
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
72Ohm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Shielding :
yes
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Material :
Metal Alloy
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Inductance Tolerance :
20%
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Current Rating (Amps) :
2.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Current - Saturation :
3.2A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
1MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Number of Terminations :
2
Inductance :
1.5μH