DFE201610E-100M=P2
Mfr.Part #
DFE201610E-100M=P2
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 10UH 650MA 780MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
1MHz
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
2
DC Resistance (DCR) :
780mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Metal
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
1MHz
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Series :
DFE201610E
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Current - Saturation :
1A
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
10μH
Inductance Tolerance :
20%
Rated Current-Max :
0.65A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
650mA
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm