DFE201210U-1R5M=P2
Mfr.Part #
DFE201210U-1R5M=P2
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 1.5UH 1.6A 138MOHM SMD
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Series :
DFE201210U
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
DC Resistance (DCR) :
138mOhm Max
Inductance Tolerance :
20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Inductance :
1.5μH
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
yes
Shielding :
Shielded
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Rated Current-Max :
1.6A
Current Rating (Amps) :
1.6A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current - Saturation :
2.5A
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Metal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1MHz
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C