DFE10I600PM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFE10I600PM
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Length :
10.36 mm
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
150°C
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Pin Count :
3
Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Reverse Recovery Time-Max :
0.035 µs
Published :
2007
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 600V
Base Product Number :
DFE10
Package / Case :
Series :
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Width :
4.9 mm
Number of Phases :
1
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE, FREE WHEELING DIODE
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Recovery Time :
35 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Application :
Power
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Forward Voltage :
1.8V
Number of Terminals :
2
Terminal Position :
Peak Reverse Current :
20μA
Package Shape :
RECTANGULAR
Vf - Forward Voltage :
1.3 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100 A
Max Surge Current :
100A
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Mounting Type :
Reverse Recovery Time (trr) :
35ns
Factory Lead Time :
28 Weeks
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Mounting Style :
IXYS
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
600 V
Supplier Device Package :
TO-220ACFP
Reverse Recovery Time :
Product :
Rectifiers
Product Category :
Capacitance @ Vr, F :
Package :
Tube
Height :
16.07 mm
Number of Terminations :
2
Average Rectified Current :
10A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Output Current-Max :
10 A
Reverse Voltage :
600V
Case Connection :
Isolated
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Standard
Brand :
IXYS
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Number of Pins :
Datasheets
DFE10I600PM
Littelfuse DFE10I600PM
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 10A -55°C~150°C 20μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
DFE10I600PM Overview
600V is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 10A volts for this device.100A is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 10 A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 20μA, as indicated by the data chart.
DFE10I600PM Features
an average rectified current of 10A volts
10 A is the maximum value
the peak reverse is 20μA
DFE10I600PM Applications
There are a lot of IXYS
DFE10I600PM applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB