DFB20100F162
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFB20100F162
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECTIFIER DIODE
Stock
358
In Stock :
358
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
250A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Published :
2016
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1000V
Weight :
7g
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 20A
Diode Type :
Single Phase
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Reverse Current :
10μA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Forward Current :
20A
Datasheets
DFB20100F162
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 1000V 1.1V @ 20A 4-SIP, TS-6P Bulk
DFB20100F162 Overview
The device operates at 20A forward voltage.Basically, it's an electronic component that comes in a 4-SIP, TS-6P package.This device is mounted in the Through Hole position.Keeping it at -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.In order to power this device, there is a reverse voltage peak of 10μA.
DFB20100F162 Features
20A forward voltage
forward voltage of 20A
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
DFB20100F162 Applications
There are a lot of ON Semiconductor
DFB20100F162 applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 20SSOP
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO15
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A