DFB-1310-10LR-LCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DFB-1310-10LR-LCA
Manufacturer
II-VI
Package / Case
Cylinder (6.1mm Dia)
Datasheet
Download
Description
LASER DIODE 1310NM 20MW 6.1MM
Manufacturer :
II-VI
Product Category :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current Rating (Amps) :
130mA
Voltage - Input :
1.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Max Output Power :
20mW
Wavelength :
1310nm
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
8
Min Operating Temperature :
-5°C
Package / Case :
Cylinder (6.1mm Dia)
Datasheets
DFB-1310-10LR-LCA
Introducing II-VI DFB-1310-10LR-LCA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Package / Case:Cylinder (6.1mm Dia), DFB-1310-10LR-LCA pinout, DFB-1310-10LR-LCA datasheet PDF, DFB-1310-10LR-LCA amp .Beyond II-VI DFB-1310-10LR-LCA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.