DF9B-13S-1V(32)
Mfr.Part #
DF9B-13S-1V(32)
Description
CONN RCPT 13POS SMD TIN
Stack Height (Mating) :
4.3mm
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board :
0.130 3.30mm
Contact Finish :
Tin
Additional Feature :
POLARIZED
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
13
Total Number of Contacts :
13
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
150V
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Lead Pitch :
1mm
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Pitch :
0.039 1.00mm
Feature :
Solder Retention
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Copper
Current Rating :
500mA
Flammability Rating :
UL94 V-0
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
39.4μin 1.00μm
2
Housing Color :
Beige
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Housing Material :
Polyamide
Gender :
Receptacle
Datasheets
DF9B-13S-1V(32)
Hirose DF9B-13S-1V(32)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 13 Positions DF9 Tin SMD/SMT Copper