DF9-51S-1V(69)
Mfr.Part #
DF9-51S-1V(69)
Description
CONN RCPT 51POS SMD GOLD
Flammability Rating :
UL94 V-0
Height Above Board :
0.130 3.30mm
Pbfree Code :
yes
Row Spacing :
5.6 mm
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Stack Height (Mating) :
4.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Filter Feature :
No
Current Rating :
500mA
Total Number of Contacts :
51
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
51
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
1mm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Housing Color :
Beige
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Housing Material :
Polyamide
Pitch :
0.039 1.00mm
IEC Conformance :
Orientation :
Straight
Series :
DF9
Voltage - Rated :
150V
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Bronze, Copper
Datasheets
DF9-51S-1V(69)
Hirose DF9-51S-1V(69)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 51 Positions DF9 Gold SMD/SMT Bronze, Copper