DF62B-6EP-2.2C
Mfr.Part #
DF62B-6EP-2.2C
Description
CONN PLUG HSG 6POS 2.20MM
Stock
141
In Stock :
141
Fastening Type :
Latch Holder
Orientation :
Straight
Operating Temperature (Max) :
105°C
Gender :
Male
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Depth :
7.3mm
Contact Resistance :
30mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature (Min) :
-35°C
ECCN Code :
EAR99
DF62
Durability :
30 Cycles
Rated Current (Signal) :
3A
Connector Type :
PLUG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch :
0.087 2.20mm
Total Number of Contacts :
6
Number of Positions :
6
Length :
16.05mm
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Color :
Black
Width :
8.2mm
Reference Standard :
UL
Datasheets
DF62B-6EP-2.2C
Hirose DF62B-6EP-2.2C
2 Rows Plug Bulk Black 6 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DF62 PBT