DF51K-16DP-2DSA(800)
Mfr.Part #
DF51K-16DP-2DSA(800)
Description
CONN HDR 2MM DUAL TIN PCB 16POS
Contact Finish - Mating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
16
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Header
Hirose DF51K-16DP-2DSA(800)
SignalBee™ DF51K Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 16-Position Board to Cable/Wire 0.331 8.40mm Height