DF51K-12DP-2DS(800)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF51K-12DP-2DS(800)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HDR 2MM DUAL TIN R/A 12POS
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
SignalBee™ DF51K
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Voltage - Rated :
250VAC/DC
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.248 6.30mm
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Style :
Board to Cable/Wire
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
12
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation Color :
Black
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Termination :
Solder
Hirose DF51K-12DP-2DS(800)
SignalBee™ DF51K Series 2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 12-Position Board to Cable/Wire 0.248 6.30mm Height