DF51A-30DP-2DSA
Mfr.Part #
DF51A-30DP-2DSA
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2MM
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions :
30
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.331 8.40mm
RoHS Compliant
Datasheets
DF51A-30DP-2DSA
Hirose DF51A-30DP-2DSA
SignalBee™ DF51 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 30-Position Board to Cable/Wire 0.331 8.40mm Height