DF51A-20DP-2DS(20)
Mfr.Part #
DF51A-20DP-2DS(20)
Description
CONN HDR 2MM 20POS R/A TIN
Headers, Male Pins
Brand :
Hirose Connector
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
20
Voltage Rating :
30VAC/DC
Package :
Tray
Product Category :
Headers and Wire Housings
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
39.4µin (1.00µm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
SignalBee™ DF51
Contact Length - Mating :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ingress Protection :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
RoHS :
Details
Contact Finish - Post :
Tin
Hirose Electric
Overall Contact Length :
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.287 (7.30mm)
Detent Lock
Product Type :
Headers and Wire Housings
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Subcategory :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mated Stacking Heights :
Packaging :
Tray
Hirose DF51A-20DP-2DS(20)
SignalBee™ DF51 Series 2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 20-Position Board to Cable/Wire 0.287 (7.30mm) Height