DF40C-50DS-0.4V(51)
Mfr.Part #
DF40C-50DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
MIL Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
50
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Durability :
30 Cycles
Voltage - Rated :
30V
Height Above Board :
0.057 1.45mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
50
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Housing Material :
Polymer
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Rows :
2
Contact Resistance :
90mOhm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Rated Current (Signal) :
0.3A
Contact Finish :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Insulator Color :
Black
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
UL
Current Rating :
300mA
Stack Height (Mating) :
1.5mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Additional Feature :
LOW PROFILE
DIN Conformance :
Contact Material :
Bronze
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Gender :
Receptacle
Series :
DF40
UL Flammability Code :
94V-0
Hirose DF40C-50DS-0.4V(51)
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 50 Positions DF40 Gold SMD/SMT Bronze