DF40C-50DP-0.4V(51)
Mfr.Part #
DF40C-50DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature (Max) :
85°C
Current Rating :
300mA
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Mount :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
No
Height Above Board :
0.045 1.14mm
Durability :
30 Cycles
Reach Compliance Code :
Unknown
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
50
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulator Color :
Black
Contact Resistance :
90mOhm
DIN Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
100VAC V
Gender :
Male
Feature :
Solder Retention
Voltage - Rated :
30V
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness :
2.00μin 0.051μm
Number of Rows :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
50
Reference Standard :
UL
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number Of PCB Rows :
2
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
SMD/SMT
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Bronze
Rated Current (Signal) :
0.3A
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Number of Conductors :
ONE
Filter Feature :
Stack Height (Mating) :
1.5mm 2mm 2.5mm 3mm 3.5mm 4mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
IEC Conformance :
Stack Height :
1.5mm
Hirose DF40C-50DP-0.4V(51)
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 50 Positions DF40 Gold SMD/SMT Bronze