DF3Z-15P-2V(50)
Mfr.Part #
DF3Z-15P-2V(50)
Description
CONN HEADER SMD 15POS 2MM
Insulation Height :
0.232 5.90mm
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Beige
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
100V
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
15
Housing Material :
Plastic
Contact Type :
Male Pin
MIL Conformance :
No
Current Rating :
3A
Mount :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
15
Mounting Type :
Surface Mount
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
1
Stack Height (Mating) :
7.7mm 8.4mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Packaging :
Tube
Lead Pitch :
2mm
Brass
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DF3Z-15P-2V(50)
Hirose DF3Z-15P-2V(50)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height